سفرنامه شمال غرب ایران(بخش شرقی)

قرار بود که سفرمان از مسیر رشت به سمت اسالم و خلخال باشد و شب نخست هم در پره سر اقامت کنیم، اما از انجاییکه همه چیز دقیقه 90 هماهنگ شد، برنامه ریزی دقیقی نداشتم. یک برنامه مختصری پیش خودم داشتم که در برگشت، حتما سری به طارم بزنم و زیتونی بگیرم. اما یک خطای محاسباتی باعث شد مسیر اصلی قزوین رشت را رد کنم، و ناچار از مسیر طارم به رشت برویم.

فصل برداشت زیتون، هوای عالی، و اما کمبود آب که حتی سد منجیل را هم تشنه کرده بود. در مسیر طارم، از کوهستان ها و گردنه های مختلفی رد می شوید، مناظر طبیعی و بدیع، البته زال زالک های وحشی، طبع هر مسافری را به ذوق می آورد.

ساعت 6 صبح که از تهران راه بیوفتین، ساعت 8 صبح میدون تهران قدیم؛ قزوین، سنگگ یا بربری(در عکس نشان گزاری شده) به دست به سمت منزل گاهی برای صرف صبحانه هستید.

اشتباه من همینجا بود که ادامه راه را از جاده قدیم زنجان رفتم و جاده رشت را گم کردم. خلاصه پس از صرف صبحانه، به مسیر ادامه دادم تا اینکه متوجه شدم که اشتباه کردم و برای بازگشت هم دیر شده، تصمیم گرفتم از طارم به سمت رشت بروم.

مسیر طارم، کوهستانی هست(مناسب عکاسی). برای زمستان مناسب نیست. اما اردیبهشت و شهریور زیبایی دارد. مهر که فصل برداشت زیتون هست، برای خرید زیتون عجله نکنید، پس از عبور از چندین شهرستان منطقه طارم، گیلوان، شهری مناسب برای خرید زیتون و تامین سایر مایحتاج شما هست.

بعد از خرید زیتون، از سمت دیگر سد منجیل که تا کنون ندیده اید، به جاده رشت وارد می شوید. تا رشت زمان زیادی راه نمانده است.

اگر قصد دارید نهار میل کنید، رشت می تواند محل مناسبی برای صرف غذاهای لذیذ گیلانی باشد و اگر نه می توانید قبل از رشت به سمت صومعه سرا و رضوان شهر تغییر مسیر دهید. در اینصورت انزلی را هم نخواهید دید. بعد از رضوان شهر به پره سر خواهید رسید و بعد به سمت اسالم. اگر قصد دارید از زیبایی های جاده اسالم خلخال لذت ببرید، شب را در ابتدای جاده در منازلی که با قیمت مناسب می توان پیدا کرد ما برای جمعه شب گرفتیم 450 تومن، بمانید. در میان می توانید به تالش رفته و سورتمه سواری کنید. به امتحانش می ارزد(مناسب عکاسی).

صبح زود، قبل از اینکه از آبادی ها فاصله بگیرید و در ابتدای مسیر نانی تهیه کنید(در مسیر چندین نانوایی سنتی هست). صرف صبحانه در این مسیر عالی ست. عجله نکنید. این جاده لحظه لحظه برای شما شگفت آور خواهد بود: عبور از مه، بعد رسیدن به بالای ابرها. و در نهایت دریای ابر(مناسب عکاسی).

اوایل مهر یا اواخر شهریور بلال زغالی بزنین و چایی و آش بخورین و اگه هم گرسنه شدین می تونین کباب بزنین از گوشت های بره ای که اویزون شده. البته باید یه جای خوب پیدا کنین. از منطقه جنگلی و ابری که در بیایین یه سری مغازه هست که به نظرم از اون مغازه های پایین دستی بهتر میان.

اول مهر، فصل به هست. حتما به ترش بخورین. با نمک البته. یه چیزی هم هست مخصوص منطقه ما، خرچه میگن. خربزه نارس هست. خیلی خوبه اگه بتونین جنس خوبشو پیدا کنین. به سمت گیوی و بعد اردبیل راه بیوفتین. شب رو توی اردبیل بمونین همون ورودی اردبیل هم وایستادن برای اجاره جا. جای دیگه نرین فقط همونجا هستن. معمولا هم تمیز و مرتب هستن. شنبه شب یه طبقه با پارکینگ و اینا 500 تومن.

صبح روز بعد به سمت گرمی و بیله سوار حرکت کردیم. پنبه زار ها منظره قشنگی را نمایان می کنن(مناسب عکاسی). پس از بیله سوار پارس آباد منتظر شما هست برای صرف نهار. لذت خوردن گوشت های تازه، یا قیمت مناسب و کیفیت عالی. بلاشک امتحان کنین.

بعد از نهار به سمت اصلاندوز حرکت می کنین، و از اینجا به بعد کنار رود ارس خواهید بود و زیبایی های خاص این منطقه. (مناسب عکاسی).  

Views: 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.