بانه

بانه شهري است در استان كردستان و همجواربا شهر سقز و کشورعراق ، شهري كه چندي ايست به دلیل شرایط جغرافیایی موقعيت تجاري فوق العاده اي پيدا كرده است .

سفرخود را از بعد ازظهر پنج شنبه 1/5/88 و به سمت كرج و سپس قزوين آغاز شد . مسير حركتي را طوري انتخاب كرده بودم كه ازشهرهاي قزوين ، زنجان ، بيجار ، ديواندره و سقزعبوركرده و در نهايت به بانه ختم می شد. البته به دليل مسافت زياد و تاخير در آغاز حركت ترجيح داديم شب را در بيجار بمانيم .

 از بيجار خوشم آمد شهري سبز و خوش منظر با هواي شبانه بسيار خنك و تن نواز. خيابان ها هم خوب و قابل تردد بودند و در نهايت مردم مهمان نواز نيز روح آدمي را نوازش مي داد . صبح زود به قصد ادامه راه به مسير خود ادامه داديم .

براي صرف صبحانه در ديواندره توقف كوتاهي داشتيم براي خريد نان . يك نانوايي سنگگ و مردماني بسيار جالب که اکثرا با لباس محلی تردد می کنند. در مسير در جايي زيبا توقف كرده و صبحانه اي خوب و دلچسب را تناول نموديم .

ظهر هنگام بود كه به بانه رسيديم و اولين دغدغه ما پيدا نمودن مكاني جهت استراحت . تلاش ما به خوابگاهي منتهي شد كه اصولاً در رده بندي مكان هاي قابل استراحت مي توان به آن نمره منفي 65  داد . و اين باعث شد تا ما قيد ماندن در بانه را بزنیم و به تجارت بپردازيم .

بانه شهري است كاملاً تجاري . مشتمل بر 56 پاساژ تجاري ، به نحوي كه هيچگاه نمي توان همه آن ها را در یک یا حتی دو روز بازديد كرد . علاوه بر اين پاساژها ، بازارچه هاي كوچك ؛ مغازه هاي انفرادي و … هم به خودي خود بخشي از سيستم تجاري اين شهر مي شوند . كليه اجناس به قيمت هاي بسيار مناسب و باور نكردني ارائه مي گردند . به عنوان مثال تلوزيون LCD Sony 40 اينچ را مي توانيد به قيمت يك ميليون پنجاه هزار تومان تهيه كنيد . اين قيمت در همين مدل و سايز 29 اينچ سي صد هزار تومان است . و يا كولر گازي 12000 كه در تهران ششصد و هشتاد هزار تومان است در آنجا سيصد هزار تومان قابل تهيه مي باشد .DVD Player_ه LG با قابليت اتصال مموري و پخش DIVX با قيمت سي و هفت هزار تومن و…

ما پس از خريد تعدادي وسيله برقي و غيره و خستگي مفرط تصميم به بازگشت كرديم و براي اقامت شب، شهرسقز تصويب شد . شب را در هتل دو ستاره سقز اقامت كرديم . جاي بدي نبود فقط كمي خيابان ها براي تردد مناسب نبوده و علائم راهنمايي هم به خوبي اطلاع رساني نمي كردند . اما مردم این شهر بسیار مهمان نواز بودند. نكته جالب در سقز باز بودن دو مغازه سراميك فروشي درجمعه شب و حوالي ساعت 11  بود .

به هر صورت صبح به مقصد كرمانشاه به راه افتاديم و پس از عبور از ديواندره ، سنندج و كامياران در نهايت به كرمانشاه رسيديم . سنندج شهري است بزرگ و شلوغ، وهمانند تهران همه نوع بافتي در آن هست . مكان ديدني آن آبيانه هست كه هيچ گونه اطلاع رساني در مورد آن ندارند و اين ضعف اطلاع رساني در بسياري موارد ديده مي شود كه از نظر توريست به هيچ وجه خوشايند نمي باشد.

پس از تثبيت موقعيت در كرمانشاه براي خوردن نهار و ديدن طاق بستان راهي آن منطقه شديم . همگان را توصيه مي كنم كه دنده كباب كرمانشاه را از دست ندهند. كرمانشاه شهر خوبي است، من به شخصه هم از مردمان اين منطقه و هم از شهر و بافت آن خوشم مي آمد. جاي مطلوبي است براي توريست ها و البته همانند همه جا رسيدگي مي خواهد .

صبح روز بعد در مسير بازگشت سري به بيستون در شهر بيستون، دربند و گور دخمه هاي مادي در شهر صحنه زديم و بعد از نهاردر مسير مستقيم به سمت تهران از شهر هاي همدان، رزن و تاكستان و سپس قزوين گذر كرديم. البته به دليل كمبود زمان از بازدیدكنگاور و معبد آناهيتا و همچنين جاذبه هاي فراوان همدان را كه چندي پيش نيز ديده بوديم صرف نظر کردیم.

اما در نزدیکی قزوین، جالیزهای زیادی هستند که محصولات خود را نیز به صورت کنار جاده ای به فروش می رسانند. توصیه اکید میکنم که از خیار های این منطقه تهیه و خیارشور بار بگذارید.

در نهايت مسافرت خوبي بود و تجديد روحيه شد . مردمان خونگرمي از ديار كردستان و كرمانشاه را ديديم . مخصوصاً در بانه كه دكان داران بسيار خوش برخورد بودند، حتي اگر خريد هم نمي كرديد با كلماتي همچون عزيز تو را بدرغه مي كردند. به شما هم توصيه مي كنم به اين سفر حتماً برويد .

Views: 29

Comments are closed.